V petek, 24. septembra 2010, smo se člani Turističnega društva odpravili na strokovno ekskurzijo v naše Prekmurje oz. bolj natančno okolico Lendave.
Pot nas je najprej vodila od našega rodnega Šempetra v Sav.dol. po sedaj novi avtocesti (kar sedaj bistveno skrajša pot) do edinstvene znamenitosti rastlinjaku za vzgojo Orhidej – podjetje Ocean Orchids (no naslov firme bi lahko bil bolj slovenski), ki domuje v Dobrovniku.
Zanimivo je, da v tem rastlinjaku vzgajajo samo eno vrsto orhidej z imenom Falenopsis. O vseh podrobnostih nas je seznanila vodnica po rastlinjaku.
Poleg rastlinjakov pa premorejo tudi pravi tropski vrt, skozi katerega so se člani z zanimanjem sprehodili.
Od tu dalje pa nas je nato sprejel vodnik g. Urisk in nas popeljal v svoj vinotoč v strehovskih goricah. Vinotoč je urejen ob 200 let stari kleti – cimprači, kjer se tudi duša nasiti.
Prečudovita in zares vrhunsko obnovjena cimprača:
in notranjost – kot je nekoč bila
Pa še delček domače obrti – žena gospoda Uriska izdeluje prave prekmurske pirhe, ki sicer spominjajo na belokranjske, razlika je samo v vzorcu, ki pa je sila preprost, kot so preprosti ljudje tam v Prekmurju.
In za razvajene želodčke pogostitev z bogračom v čudovitem ambientu Vinotoča Urisk.
Nato so se peš napotili skozi gozd nad Bukovniškim jezerom, kjer so urejene energijske točke in tam smo se “nafilali” z energijo. Pa še pogled na jezero:
In zanimiv detajl ob brunarici pri jezeru oz. ob parkirišču (podobnih stvaritev je veliko prav v vsakem krožišču v okolici Lendave in Dobrovnika)
Nekaj primerkov čudovitih starih ali novih v starem stilu zgrajenih hišk med vinogradi:
Avtobus nas je zatem popeljal do Lendave, ki je zavodljo vztrajnega župana, dobiva zadnja leta prav lepo podobo. Iz razgledne točke cerkve Sv. Vida so lepo vidne ene najbolj strnjenih in strmih goric v Sloveniji LENDAVSKE GORICE
Na koncu še ogled kulturnega doma v centru Lendave. Po desetletni izgradnji je v letu 2004 objekt, ki je vsem Lendavčanom v ponos in daje mestu svojevrsten pečat, odprl svoja vrata. Je delo znanega madžarskega arhitekta Imreja Mákovcza. V njem se izvaja kulturna dejavnost, s poudarkom na gledaliških in koncertnih predstavah. V bližnji in daljni okolici ni takega izjemnega objekta, zato prihajajo v Lendavo na predstave tudi ljubitelji kulture z Madžarske in Hrvaške